Leczenie grzybicy pochwy
3

A A A

Niedoleczona grzybica powraca ze zdwojoną siłą. Objawy chorobowe występujące w schorzeniach układu rodnego zawsze powinny być konsultowane z lekarzem, który na podstawie wykonanych badań zaordynuje odpowiednie leczenie dla dwojga partnerów. Tylko w taki sposób można zapobiec nawrotom choroby.

Kandydoza pochwy to choroba przewlekła, która lubi nawracać – stąd tak trudne jest jej leczenie. Zawsze powinna być wyleczona dokładnie, ponieważ może wrócić ze zdwojoną siłą. Zaleca się, aby kobieta przechodziła kurację leczniczą razem ze swoim partnerem – pozwoli to zapobiec nawrotom choroby. Przeważnie stosowane jest leczenie miejscowe dopochwowe. Leczy się lekami azolowymi lub zawierającymi nystatynę. W przypadku bardziej zaawansowanego stanu oraz przy nawrotach choroby, do leczenia wykorzystuje się leki doustne triazolowe, a dodatkowo kremy i maści.

Mężczyzna też musi się leczyć

Mężczyźni przeważnie leczeni są preparatami doustnymi. Czasami kuracja lekowa zostaje wzmocniona kremami przeznaczonymi do stosowania miejscowego.

Kuracja dla kobiety

Leczenie kobiety jest bardziej skomplikowane. Oprócz przyjmowania leków doustnych lekarz dodatkowo zleca przyjmowanie globulek dopochwowych oraz kremy do stosowania miejscowego. Globulki wkłada się na noc. Jeżeli dolegliwości są dość silne, można je złagodzić za pomocą nasiadówek z ziół. Okres leczenia powinien być okresem abstynencji seksualnej. Możliwe jest współżycie, jednak wyłącznie pod warunkiem użycia prezerwatywy.

Jak przebiega leczenie?

Leczenie zakażeń grzybiczych pochwy jest długotrwałe i uciążliwe. Przez cały okres leczenia należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Szczególnie należy dbać o higienę intymną. Leczenie globulkami trwa od 1 do 14 dni w zależności od zaawansowania choroby i charakteru zapalenia. Im schorzenie jest bardziej przewlekłe tym dłuższe i bardziej skomplikowane leczenie.

Absolutnie pod żadnym pozorem nie wolno na własną rękę przerywać rozpoczętej kuracji, nawet jeżeli zauważymy zdecydowaną poprawę. Niedoleczona grzybica pochwy może bowiem powrócić i to ze zdwojoną siłą. Po zakończonym leczeniu dobrze jest jeszcze przez kilka dni – najlepiej od 7 do 10 – stosować globulki dopochwowe. Pomagają one odbudować naturalne środowisko pochwy.

Jeżeli schorzenie powraca często, po 10 dniach od zakończenia kuracji należy zbadać czystość pochwy. Badanie ma pokazać, czy w pochwie nie występują strzępki grzybni oraz ma określić jakość flory bakteryjnej.

Leczenie grzybicy pochwyUzupełniamy bakterie

Z jednej strony kobieta musi przyjmować leki, a z drugiej strony powinna uzupełnić braki bakterii z grupy Lactobacillus. Odpowiadają one za utrzymanie prawidłowej mikroflory pochwy. W tym celu kobieta powinna przyjmować preparaty probiotyczne miejscowo lub doustnie.

Domowe rady i sposoby na grzybicę pochwy:

 • dbaj o higienę intymną;
 • zachowaj szczególną higieny podczas miesiączki;
 • noś bawełnianą i przewiewną odzież;
 • unikaj basenów i sauny;
 • stosuj płyny do higieny intymnej z neutralnym PH;
 • ogranicz ilości spożywanego cukru;
 • zastosuj odpowiednią dietę.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Leczenie grzybicy pochwy Aga 25

  Proszę o poradę. od dłuzszego czasu ciągle mam nawroty jakiś infekcji grzybicznych, robiłam wymaz z szyjki macicy na 3 bakterie i na szczescie wyszedł ujemny, ciągle jakieś antybiotyki i mam juz serdecznie dość. od sierpnia leczyłam kolejną infekcje, wybrałam wszystkie antybiotyki , zmieniłam diete radykalnie tak jak kazał ginekolog, bielizne i reczniki piore w płynach dla dzieci, i wogole całkowita przemiana. od wczoraj zaczełam zazywac probiotyki na odbudowanie flory po kuracji antybiotykowej i niestety zaczelo cos swedziec..;/ czy to mozliwe ze pochwa jest podrazniona i poki co bedzie tak swedziec? dodam ze zadnych upławow nie ma, kolor pochwy jest taki czerwony bez białych nalotów. proszę o odpowiedz!!:)

  Odpowiedz

 2. Re: Leczenie grzybicy pochwy Ania3250

  Też miałam ten problem :( Grzybica wracała, gdy dowiedziałam się, że jest to jedna z najtrudniej wyleczalnych infekcji, załamałam się. Na szczęście mój mąż nie poddał się tak łatwo jak ja i ciągle szukał informacji to w internecie, to dzwonił po ginekologach, lekarzach..i znalazł
  Pamiętajcie, że domowe próby zwalczania grzybicy rzadko kiedy pomagają, częściej jeszcze pogarszają wszystko.
  /*usunięto*/. I koniecznie do lekarza!
  Pozdrawiam, trzymam kciuki
  Jeśli macie jakieś pytania chętnie odpowiem.

  Odpowiedz

  • Re: Leczenie grzybicy pochwy S.Salwer

   Mam do Pani pytanie czym wyleczyła Pani tą przykrą przypadłość?

   Odpowiedz

 3. Re: Leczenie grzybicy pochwy Kamcia

  Ja miałam grzybice pochwy tylko raz na szczęście i to jeszcze byłam na wyjeździe i nie mogłam iść do lekarza Pani w aptece poleciła mi Abiofem, od tej pory zawsze na wyjazdach wakacyjnych mam go przy sobie

  Odpowiedz

 4. Re: Leczenie grzybicy pochwy nastka29

  jak już się raz miało grzybicę to trzeba szczególnie uważać, ja po każdym basenie smaruję się provag żelem, przy wszelkiego rodzaju podrażnieniach też, probiotyki dopochwowe po antybiotykach są wskazane, dobrze że są to środki które można kupić bez recepty

  Odpowiedz

 5. Re: Leczenie grzybicy pochwy babeczka28

  Z własnego doświadczenia wiem że leczenie infekcji u ginekologa jest skuteczniejsze niż domowe sposoby, które często kończą się nawrotem infekcji. Natomiast jestem jak najbardziej za profilaktyką stosując probiotyki dopochwowe np. lactovaginal, odbudowa i wzmocnienie dobrych bakterii ochroni nas przed infekcjami.

  Odpowiedz