Leki na grzybicę pochwy
4

A A A

Leki przeznaczone do stosowania w leczeniu grzybicy pochwy dzielą się na leki doustne oraz te przeznaczone do użytku zewnętrznego. Znajdują się w nich: globulki dopochwowe, kremy i maści. Niektóre z nich dostępne są w aptekach bez recepty, jednak większość z nich musi przepisać lekarz.

Leki bez recepty

Należy je stosować głównie w momencie kiedy występuje największe narażenie na infekcję, czyli bezpośrednio po zakończeniu kuracji antybiotykowej, podczas chodzenia na basen, czasami podczas podróży oraz zawsze wtedy, kiedy istnieje ryzyko zaburzenia flory bakteryjnej w pochwie. Jednak są to środki doraźne, dlatego też jeśli wystąpią objawy kandydozy pochwy, zawsze należy udać się do lekarza ginekologa. Leki bez recepty można stosować przez kilka dni w oczekiwaniu na wizytę lekarską. Nie wolno zapominać, że są to dużo słabsze preparaty od tych zapisanych przez lekarza na receptę. Mogą jedynie złagodzić objawy, ale choroba nie zostanie wyleczona do końca, a to może skutkować jej szybkim nawrotem.

Najczęściej zalecane leki bez recepty to:

 • Lotrimazolum – krem 1 proc.;
 • Vagical – są to globulki dopochwowe;
 • Betadine – płyn;
 • Multi-Gyn ActiGel – żel.

Leki na grzybicę pochwyLeki na receptę:

 • Klotrimazol – tabletki;
 • Flukonazol – lek doustny;
 • Terkonazol – krem;
 • Ketokonazol – tabletki.

Profilaktycznie wskazane jest przyjmowanie Klotrimazolu dopochwowo oraz Ketokonazolu w tabletkach.

Gynazol na receptę

Gynazol to środek dostępny na receptę. Jest doskonały w walce z występującymi zakażeniami grzybiczymi. Jest wygodny w użyciu, można go stosować o każdej porze dnia i nie brudzi bielizny. Działa grzybobójczo i drożdżakobójczo, dlatego jest idealny do leczenia grzybicy pochwy wywołanej drożdżakami z rodzaju Candida oraz z rodzaju Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton.

Gynazol ma postać kremu. Należy go umieścić za pomocą jednorazowego aplikatora bezpośrednio w pochwie. Taki sposób pozwala utrzymać się substancji czynnej (butokonazol) przez dłuższy czas (około 4 dni) na powierzchni błony śluzowej. Butokonazol uwalnia się stopniowo i w ten sposób działa dokładnie w miejscu infekcji. Jednorazowa aplikacja powinna wystarczyć na całe leczenie. Preparat jest raczej bezpieczny, ale czasami mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak: uczucie pieczenia, świąd, ból i obrzęk okolic sromu i pochwy. W skład leku wchodzi olej mineralny, który może uszkodzić prezerwatywę.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Leki na grzybicę pochwy monika

  sama przetestowałam kilka leków wymienionych powyżej bo już nie raz łapałam jakąś infekcję pochwy i uważam że ważne jest też przy stosowaniu standardowego leczenia uzupełnianie flory bakteryjnej pochwy probiotykami ginekologicznymi ja zwykle stosuję provag dlatego że jest doustny co sprawia że wpływa korzystnie na cały układ pokarmowy a przede wszystkim na okolice intymne

  Odpowiedz

 2. Re: Leki na grzybicę pochwy nastka29

  mam teraz antybiotyk na zapalenia tchawicy i biorę lactovaginal na noc – z polecenia lekarza, żeby nie mieć infekcji stosuję również provag żel do smarowania, na podrażnienia i otarcia

  Odpowiedz

 3. Re: Leki na grzybicę pochwy anna

  mnie udało sie zapobiec grzybicy po basenie, bo kiedy tylko poczułam, że coś sie zaczyna dziać zastosowałam na noc lactovaginal i maść clotrimazoum. póki co minęło parę miesięcy i mam spokój. ale z doświadczenia wiem, że warto pójśc do ginekologa z grzybicą.

  Odpowiedz

 4. Re: Leki na grzybicę pochwy Bartosz

  Czy grzybicą pochwy można się zarazić tylko przez kontakt fizyczny? Jak jest ona przenoszona? Czy grozi mężczyźnie?

  Odpowiedz

  • Re: Leki na grzybicę pochwy kok

   Jesli możliwosc zarazenia sie grzybica bez kontaktu fizycznego. Owszem, grozi mezczyzna, ale w mniejszym stopniu, mezczyzni zazwyczaj tego nie odczuwaja.

   Odpowiedz