Objawy grzybicy pochwy
2

A A A

Zaniepokoił Cię świąd oraz pieczenie i podrażnienie okolicy pochwy oraz sromu? Najprawdopodobniej masz grzybicę pochwy. Konieczna jest wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia.

Świąd i pieczenie sromu, co może oznaczać?

Objawy te mogą świadczyć o zakażeniu grzybami. Jeśli do tego dojdą gęste upławy, o białawym zabarwieniu i konsystencji serka, które delikatnie pachną pleśnią, może to oznaczać tylko jedno – kandydozę pochwy. Opisane wyżej objawy mogą nasilać się po współżyciu, a także podczas oddawania moczu. Dodatkowo występuje obrzęk i zaczerwienienie sromu. Czasami dochodzą do tego pęknięcia skóry w okolicy sromu, odbytu i krocza.

Bez Recepty – "Infekcje intymne" 22.03.2012

Początki zakażenia

Na początku choroby objawy nie są tak bardzo nasilone. Zwykle występują pojedynczo, dlatego też często nie są kojarzone z zakażeniem i nie są leczone. Powoduje to, że choroba może przejść w stan przewlekły. Często kobieta dowiaduje się, że cierpi na grzybicę pochwy dopiero podczas wizyty u lekarza.

Inne objawy

Grzybica pochwy jest przewlekłą chorobą, która lubi powracać. Czasami występujące objawy bardziej przypominają te, które towarzyszą schorzeniom związanym z układem moczowym. Są to:

 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
 • częste oddawanie moczu;
 • uczucie takie samo jakie towarzyszy przy nieopróżnionym do końca pęcherzu moczowym.

Do tego dochodzą objawy ze strony dróg rodnych, jak:

 • upławy;
 • zmiany w wyglądzie sromu;
 • zmiany na skórze.

Inne objawy to:

 • bolesne miesiączki;
 • zapalenie jajników;
 • zapalenie nerek;
 • opryszczka narządów płciowych;
 • nerwica.

Często objawy jakie towarzyszą grzybicy pochwy przypominają te, które występują w bakteryjnym zapaleniu pochwy lub w innych chorobach. Stąd sugestia do kobiet, aby nie leczyły się same, a udały się do lekarza i przeprowadziły zlecone badania. Pozwoli to określić rodzaj schorzenia i znacznie skróci czas podjętego leczenia. W tym przypadku najczęściej zaleconym badaniem jest wymaz mikologiczny, który pozwoli określić rodzaj drożdżaka odpowiedzialnego za infekcję.

O czym mogą świadczyć nawracające infekcje narządów rodnych kobiety?

Jeżeli grzybica pochwy została wyleczona, a po jakimś czasie następuje jej nawrót, należy się zastanowić, czy źródło zakażenia nie jest związane z grzybicą układu pokarmowego (jelita grubego i przerastania narządów rodnych strzępkami grzybni). Budowa anatomiczna (bliska odległość końcowego odcinka jelita grubego od pęcherza moczowego) może powodować przemieszczanie się zakażenia i stanu zapalnego na narządy płciowe.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Objawy grzybicy pochwy justyna

  witam. bardzo prosze o pomoc.od roku cierpie na nawracajace swedzenia i pieczenia pochwy.bylam juz u kilku lekarzy, zazywalam leki globulki i masci moj partner zreszta tez.po 3dniach skonczonej kuracji objawy wracaja.wlasciwie cierpie na to co miesiac.zaden lekarz nie wie jak mi pomoc.prosze o jakas porade pozdrawiam justyna

  Odpowiedz

 2. Re: Objawy grzybicy pochwy dojutrek

  od ponad tygodnia mam swedzenie ,pieczenie pochwy i sromu nasila sie to w nocy i jest to tak uciazliwe ze prawie kazda noc jest nieprzespana ,prosze o pomoc

  Odpowiedz

 3. Re: Objawy grzybicy pochwy monika

  kiedy u mnie zaczynają się pojawiać nawet niewielkie oznaki infekcji np nawet lekkie pieczenie czy niewielkie uplawy od razu zakłądam na noc invag dopochwowy lek probiotyczny, mnie bardzo pomaga zapewne przez to jest taki skuteczny że działa miejscowo więc natychmiast

  Odpowiedz

 4. Re: Objawy grzybicy pochwy Paweł

  U mojej partnerki wykryto grzybice pochwy. Mogę się tym zarazić? Czy możemy współżyć?

  Odpowiedz

  • Re: Objawy grzybicy pochwy aisa

   Jeśli współżyjecie bez zabezpieczenia w formie prezerwatywy to tak. Zwykle lekarz zaleca leczenie również partnerowi. Nie możesz mieć pretensji do partnerki bo równie dobrze to ty mogłeś przekazać jej grzybicę ponieważ mężczyźni przechodzą ją bezobjawowo.

   Odpowiedz

   • Re: Objawy grzybicy pochwy Korall

    Czasem tak właśnie jest, że to mężczyzna zarazi partnerkę, a tylko u niej wystąpią objawy. Najlepiej wybrać się do ginekologa i leczenie powinno objąć oboje partnerów. A profilaktycznie dobrze stosować Lacibios femina protecta, bo zawiera kwas mlekowy i ma niskie pH (3,5), dlatego zakwasza skórę okolic intymnych, chroniąc tym samym przed infekcjami a dodatkowo nawilża.

    Odpowiedz